با کدام نرم افزار کار کنم بهتره؟

Go down

با کدام نرم افزار کار کنم بهتره؟

Post  tyaman on Fri Aug 27, 2010 3:30 am

سلام هرکس
حتما تا حالا به این تردید افتادید که کدوم نرم افزار بهتره تا براش وقت عزیزتون رو بزارید، پس گوش کن!!!!

با کدام نرم افزار کار کنم؟( قسمتی از فصل یک)

این سوئالی است که اغلب دانشجویانی که هنوز نرم افزاری را فرا نگرفته اند و یا از نرم افزار قبلی خود جواب کامل نگرفته اند و می‌خواهند با یک نرم افزار جدید کار کنند، می‌پرسند. در ادامه می‌خواهیم در حد توان و بضاعت خود به این سواال پاسخ دهیم تا شاید توانسته باشیم به آنها بگوییم مثل ما ((لقمه را دور سر تاب ندهند)) و بدنبال بهترین باشند، در هر زمان. بگذارید حرف آخر در این مقوله را اول بزنیم، کارایی در نرم افزارهای موجود نسبی است و نمی‌توان گفت یک نرم افزار از هر لحاظ بهتر از دیگر نرم افزارهاست. اما فاکتورهایی وجود دارد که نیاز مطلق یک نرم افزار مهندسی است و دانشجویان باید بدانند که هر نرم افزاری که بطور نسبی این فاکتورها را بهتر درون خود جای داده باشد، گذینه مناسبتری است. اما این فاکتورها عبارتند از:

1. قابلیت طراحی پارامتریک داشتن: تاقبل از دهه نود میلادی نرم افزارهایی که در دست مهندسان وجود داشت، عملاً چیزی جز یک تخته رسم الکترونیکی نبود. و مهنسین طراح نمی‌توانستند روابط حاکم بر مسئله را وارد مدل کنند تا بتوانند یک مدل هوشمند داشته باشند. هیچ ابزاری برای فرمولبندی و پارامتربندی مسئله وجود نداشت و این باعث می‌شد نتوان از قابلیت محاسبه کامپیوتر برای بهینه سازی هندسه مسئله استفاده کرد. این مسئله باعث شد تا تولید کنندگان نرم افزارهای تجاری به این فکر بیفتند تا قابلیت وابسته سازی یا همان پارامتریک بودن را به نرم‌افزارهای خودشان اضافه کنند و نصل جدیدی از نرم افزارهای CAD بوجود آمد. بنابر این امروزه اکثر نرم افزارهایی که در بازار موجودند این قابلیت را دارند، اما بصورت نسبی. از نظر (درست یا غلط!) من از بین نرم افزارهای مطرح در دنیا و بازار ایران از قوی به ضعیف می‌شود.pro- Engineer ، CATIA ، UG(unigraphic nx) ، solid works، MDT(Mechanical desktop) و؟

2. یکپارچه بودن: احتمالاً در مباحث مهندسی مجازی و PLM به اهمیت یکپارچه بودن نرم افزار مهندسی پی برده اید. و همین طور نرم افزاری که بتواند هر سه نیاز CAD/CAM/CAE را یکجا در خود داشته باشد بهترین نرم افزار خواهد بود. اما در این بین نرم افزارها بیشترین بهره وری را نرم‌افزاری خواهد داشت که بتواند قابلیت آسان جابجا شدن (بدون تغییر فرمت یا نیاز به ماژولی خاص) و بطور یکپارچه را به کاربر خود بدهد. بنا بر این این فاکتور، کاهش زمان طراحی محصول را بهمراه خواد داشت و همچنین قابلیت طراحی پارمتریک بهمراه این فاکتور تکمیل خواهد شد. از نظر (درست یا غلط!) من از بین نرم افزارهای مطرح در دنیا و بازار ایران بترتیب بیشترین تا کمترین یکپارچگی می‌شود. CATIA، UG(unigraphic nx)، pro- Engineer، solid .

3. جامع بودن: بدون شک انتخاب نرم افزار نمی‌تواند سلیقه‌ای باشد و یا به نظر شخص خاصی ربط داشته باشد. بنابر این ما باید به جامع بودن نرم افزار بین صنایع خاص مورد نظر خود و همچنین تعداد کاربرانی که از آن استفاده می‌کنند، نگاه کنیم. این فاکتور تعیین می‌کند که نرم افزار مورد نظر چقدر امتحان پس داده است. و چه نمره قبولی گرفته است. این آمار را می‌توان با تحقیق در موردنرم افزار مورد استفاده صنعتگران بزرگ و پیشرو در دنیا بدست آورد. متاسفانه در کشور ما بدلیل ناآگاهی صنعتگران و از همه بدتر کسانی که برنامه‌های درسی را در کشور طرح ریزی می‌کنند هنوز از نرم افزار دوبعدی مطعلق به قرن گذشته یعنی AUTO CAD استفاده می‌شود.ولی خوشبختانه با مورد توجه قرار گرفتن نرم افزارهای پیشرفته‌ نزد دانشجویان کشور این نرم افزار در حال محو شدن می‌باشد.((جمله عیب می بگفتی هنرش نیز بگوی!)) از لحاظ امکانات نقشه کشی و آرشیو کردن نقشه ها هنوز حرف اول را می‌زند و تا زمانی که زبان صنعتگران نقشه های دوبعدی باشد این نرم افزار هم باقی خواهد ماند. شاید به همین دلیل است که اکثر نرم افزارهایی که به عنوان نصل جدید می‌شناسیم،خواندن فایل های این نرم افزار و ذخیره کرد با فرمت این نرم افزار را بر خود واجب می‌دانند.

نکته ای در مورد جامع بودن: این یک قائده کلی نیست اما معمولاً همینطور است. هنگامی که یک شرکت بزرگ، نرم افزاری را برای کار خود انتخاب می‌کند، به ناچار شرکت‌های وابسته نیز باید از او تبعیت کنند. مثلاً فرض کنید شرکت ایران خودرو به دلایلی باید از شرکت پژوی فرانسه محصولاتی تهیه کند( فقط فرض کنید) آنگاه این شرکت نیز باید از نرم افزار مورد استفاده در طراحی آن شرکت استفاده کند و همینطور کارگاه‌ها و شرکت هایی که بریا ایران خودرو کار می کنند باید از همان نرم افزار استفاده کنند. بعضی مواقع این امر حتی در تعهدات قراردادها نیز ذکر می‌شود. چرا؟

4. قابلیت برنامه نویسی داشتن: همان طور که قبلاً گفتیم هیچ نرم افزاری نمی‌تواند کامل باشد و هر نرم افزاری نسبت به دیگری برتری نسبی دارد. بنا بر این برخی نرم افزارها دست کاربر را برای نوشتن فرمان و یا حتی یک محیط کاری جدید باز می‌گزارند تا کاربران بتوانند با یادگیری زبان برنامه نویسی نرم افزار مربوطه آن را برای خود تکمیل کنند. اما از آنجا که این کار از لحاظ تجاری برای سازنده نرم افزار سیاست درستی نیست کمتر نرم افزاری را با این قابلیت می‌بینیم. البته منظور ما از برنامه نویسی، مایکرو نویسی نیست چرا که مایکرو تابعی از فرمان های موجود در خود نرم افزار است. ولی برنامه یعنی ایجاد تابعی جدید. چنانچه از نرم افزار کتیا استفاده کنید. می‌توانید همانطور که گفته شد با استفاده از ماژول CAA این کار را در نرم افزار انجام دهید.

5. قابلیت صادرات و واردات بالا: هنوز نرم افزاری سراغ نداریم که بدونه نیاز به نرم افزارهای دیگر، بتواندتمام مراحل CAD/CAM/CAE را انجام دهد. و ممکن است نرم افزار انتخابی ما قابلیت برنامه نویسی نداشته باشد و یا اصلاً ما برنامه نویس نباشیم. پس باید نرم افزاری را انتخاب کنیم تا در صورت نیاز انتقال فایل‌‌های خروجی آن به نرم افزارهای تخصصی تر( به عنوان مثال المان محدود) قابلیت ذخیره با فرمت های مربوطه را داشته باشد، وهمین طور بلعکس از فایل های خروجی دیگر نرم افزارها برای وارد کردن آن ها به آن پشتیبانی کند.6. دیگر موارد: موارد زیاد دیگری مانند دردست بودن آموزش‌های کافی، تحریم نبودن که البته مسئله تحریم در ایران معنایی ندارد چراکه خوشبختانه یا متاصفانه! عضو قانون کپی رایت نیستیم یک مجموعه تکمیلی برای PLM شدن آن وجود داشته باشد چرا که این تکنلوژی به زودی صنعتگران ما را نیز مجبور به استفاده از آن خواهد کرد. و دیگر اینکه دست کم تحت حمایت یک شرکت بزرگ تجاری در زمینه صنعت و یا نرم افزار باشد تا بدانیم که از دور خارج نخواهد شد.

نظر شما چیه؟

اگر نمیشه خوند برید به این ادرس، اخه چکار کنم جدا اگر کسی بحال متن نویسی در اینجا فکری نکنه استئفا میدم Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

http://tyaman.blogfa.com/post-25.aspx
tyaman
tyaman

Posts : 45
Join date : 2010-08-25
Location : iran

View user profile http://tyaman.blogfa.com

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum